Ekvitermní regulace je klíčovým prvkem moderních topných systémů, který zajišťuje optimální komfort a účinnost vytápění. Správně nastavená ekvitermní křivka může ušetřit energii a zajistit příjemnou teplotu v interiéru. Níže najdete postup, jak tuto křivku nastavit a doladit tak, aby vyhovovala vašim potřebám.
Co je ekvitermní křivka?
Ekvitermní křivka je grafické znázornění vztahu mezi venkovní teplotou a potřebnou teplotou topné vody, která se dodává do topného systému. Hlavním cílem je zajistit, aby se systém automaticky přizpůsobil změnám venkovní teploty a udržoval stabilní vnitřní teplotu.
Správné nastavení ekvitermní křivky není možné provést ihned po instalaci zdroje, protože není možné zohlednit reálné provozní podmínky domu nebo požadavky investora. Je to proces, který zabere několik týdnů/měsíců.
Jakým způsobem se ekvitermní křivka mění
Ekvitremní křivka se upravuje pomocí 2 parametrů:
- Sklon křivky
- Sklon určuje, jak prudce se mění teplota topné vody v závislosti na změně venkovní teploty.
- Pokud je interiér přetápěný při mrazech, sklon snižte. Pokud je chladno, sklon zvyšte.
- Posun křivky
- Posun ovlivňuje teplotu topné vody při všech venkovních teplotách.
- Pokud je interiér neustále chladnější, posun křivky zvyšte. Naopak ho snižte, pokud je příliš teplo.
Ladění křivky je vhodné provádět v největší místnosti, která bývá i nejteplejší (většinou obývací pokoj). Zde se ekvitermní křivka vyladí a v ostatních místech se teplota utlumí buďto pomocí termostatických hlavic na radiátorech nebo pomocí seřízení průtoku na jednotlivých smyčkách podlahového vytápění.
Postup ladění ekvitermní křivky
Pro správné nastavení je potřeba znát 2 body této křivky.
- Pozorujte tepelný komfort v domě během teplot například okolo +5°C (může být i jiná teplota). Pokud je Vám zima, posuňte křivku nahoru, pokud teplo křivku snižte. Po každé změně nechte systém běžet alespoň 24-48 hodin před další úpravou, abyste změnu zaznamenali. Obzvláště u systémů s podlahovým vytápěním je reakce na každou změnu relativně dlouhá.
- Jakmile bude v domě příjemná teplota, tuto hodnotu si zaznamenejte
- Další bod ekvitermní křivky změřte stejným způsobem například při -10°C
- Po získání těchto 2 bodů je možné ekvitermní křivku nastavit pomocí sklonu a posunu tak, aby v grafu protínala oba změřené body.
Závěr
Správně nastavená ekvitermní křivka je základním krokem k účinnému a komfortnímu vytápění. Ladění vyžaduje trochu trpělivosti, ale výsledkem bude nejen pohodlnější bydlení, ale i úspora na provozních nákladech. Potřebujete-li odbornou pomoc, neváhejte se obrátit na naši firmu, která se specializuje na vytápění, fotovoltaiky a automatizované, inteligentní řízení domácností.